עלי שקד
על חושך ועל אור

כשצוות העלון ביקש כמה מילים על חושך ואור, מיד הופיע לנגד עיני פסוק מתוך ספר ישעיהו "העם ההולכים בחושך ראו אור גדול..." פרק ט' 1.

גם חושך יש במשפט הזה וגם אור גדול. פסוק נהדר!

 

מאת:דליה פז

(לחץ לכתבה המלאה)


חשבתי עליו כמה ימים ואט לאט התחוור לי כי הדגש שלי אינו נכון, התמקדתי באור ובחושך והתעלמתי משני הפעלים שיש במשפט: "הולכים" ו"ראו", שאולי הם המפתח, מפתח הזהב לגאולה הנכספת...

בואו נעבור יחד דרך המשפט: אנחנו בחושך, אני בחושך, חושך סביבי, חושך מעלי, חושך מכל העברים, סוגר עלי, אפלה, עלטה סמיכה, קושי הבא אלי מתוך הגורל והחיים:

עלטה גם בתוכי. חושך של נפש לא מותמרת, קנאה חשוכה, כעס אפל, בושה, אשמה, התנשאות, גאווה, רעב, חוסר קבלה של אחרים ושל עצמי. ומושל על כולם ביד רמה – כאב. הנפש בהחלט מסתירה לעצמה את אור הרוח במסך חשוך וזה מה שכואב.

אני עוברת למילה הבאה במשפט: "הולכים", אתם באים? הולכים, מתחילים ללכת, הולכים עוד, ממשיכים ללכת, עם עוד אנשים, מי שמוכן ללכת אנחנו הולכים. לפעמים אני לבד, האמת רב הזמן, אבל אני יודעת ושומעת בחושך שהולכים בתוכו עוד כמה תועים. אנחנו עם של הולכים. העם ההולכים בחושך. הולכים מתוך אמונה ותקווה שהאור הגדול יתגלה מתוך ההליכה, מתוך החתירה. מתוך הפעילות הפנימית של יצירת הדרך תוך כדי תנועה.

אך כשיתגלה אותו אור גדול, האם אראה אותו? הרי כל רגע, כל יום, גדוש בהתגלויות ענק. השאלה היא האם אני רואה אותן.

מכאן, שזה לא האור הגדול יתגלה אלי, אלא שאני אראה אותו ואגלה אותו. אני אצור את הפעילות הפנימית של הכרת האור.

כלומר לא התגלות אלא גילוי, לא שיקרה לנו נס, אלא שאנחנו ניצור את הנס. זהו נס חנוכה, לראות את האור. נס של פעילות פנימית, של הליכה בתוך הדבר הלא מותמר, שקועים בדיסוננט עד צוואר ומתמסרים לצליל הלא הרמוני עד אשר מתוך מאמץ של הקשבה נשמע את הצליל החי, החם.

הולכים, בלי להיתקע, בלי להתייאש, עם הרבה שקט ורצון עמוק בהשתנות. ואז מכירים בפעילות עזה ובמאמץ פנימי את אותו הדבר שאנו רוצים שיאיר עבורנו, רואים אותו, מזהים אותו ומאפשרים לו להאיר את דרכינו.

בלי ההליכה הזאת אין השתנות וצמיחה. ההליכה בחושך הכרחית עבורנו, עם האדם.

 

הדרך הבטוחה ליום

היא הלילה

הדרך הבטוחה לאהבה

היא הרוח

הדרך הבטוחה לאבד משהו

היא לרצות אותו

הדרך הבטוחה למצוא

היא לאבד

הדרך הבטוחה לאושר

היא הדרך

 

חג שמח והרבה אהבה לכל קהילת שקד.

דליה.

 

 

 

 

 

 

 

 

טופס פניה

Tivonet