הקהילה הלומדת

שארמר ושטיינר

אחת השאלות שנשאלות היא כיצד האנתרופוסופיה מתחדשת, הופכת להיות רלוונטית ולא נשארת כידע אזוטרי. לא מזמן ציינו 100 שנים לחינוך ולדורף, אולי אחד התחומים היותר פופולריים בעבודתו של שטיינר. סביב המאורע עולה שוב ושוב השאלה כיצד שומרים על האימפולס האנתרופוסופי מצד אחד ומצד שני מתאימים אותו לעולם המשתנה של ימינו; שאלה שמתמודדים עמה גם במקומות הפחות מוכרים של האנתרופוסופיה, למשל בספירה החברתית.

מרגש לפגוש מישהו שעובד עם הרעיונות של שטיינר בלב העשייה העולמית: שארמר, פרופ' לכלכה ב-MIT, מציין כי שטיינר הוא מקור השראה בעבורו, באופן שבו הוא שילב בין מדעים, פיתוח התודעה/ההכרה וחדשנות בתחום החברתי.

במהלך המפגשים נכיר את הביוגרפיה של שארמר ונעמיק אל תיאורית ה-U שפיתח ופרסם ב-2007. תיאורית U מזוהה בעיקר כתיאוריה חדשנית בתחום המנהיגות, עמה עובדים בארגונים רבים (אפשר לקרוא את המאמר הראשון שתורגם לעברית "הנקודה העיוורת של המנהיגות" שתרגם נועם שרון).

התיאוריה קיבלה הכרה בינלאומית, אנשי אקדמיה מקבלים אותה בברכה ובה בעת מפקפקים בה, בדיוק כפי שפקפקו בשטיינר כפורץ דרך בראייה הרוחית שלו ובסינתזה בין עולמות הרוח והחומר; אין ספק שלאקדמיה "קשה לבלוע את זה"...

עם השנים מתפתחת עבודתו של שארמר והיא חולשת על נושאים המצויים על סדר היום העולמי כמו:
• מעבר הסף של האנושות - עולם ישן שמתפרק ועולם שמפציע - מה התפקיד שלנו כאינדיבידואלים וכקהילות לתמוך בשינוי כזה?
• משבר האקלים
• המשבר הכלכלי - שארמר עובד עם התפישה הכלכלית ששורשיה בכלכלה העולמית של שטיינר (קבוצת כלכלה בהנחייתו של גלעד אלון נערכה בקהילה הלומדת בשנה שעברה)
•  3 הנתקים על בסיסם בנויה תיאוריה ושמה מנהיגות מאגו לאקו From Ego to Eco, שגם אותה נכיר
• חשיבה מתוך העתיד
• מבנים חברתיים חדשים.

הקורס מתאים למי שמעוניין להתבונן על עצמו, על העולם מנקודת מבט אחרת, או מעוניין להביא חשיבה רעננה לארגונים וקהילות.
 
ניצן פימנטל היא יועצת ארגונית 15 שנה באינטל, חברה לשעבר ב-IMO המכון למנהיגות אופקית, עוסקת ביזמות ומלווה אנשים וארגונים בתהליכי שינוי.

סדרה של 10 מפגשים בימי ראשון 20:00-21:30 אחת לשבועיים, בטחנה בשער העמקים, 50 ש״ח למפגש. מתחילים ב-17.10. להצטרפות ולפרטים נוספים: ניצן 052-6880606
 
שארמר ושטיינר
לפנייה לענף קהילה ותרבות עם כל רעיון לפיתוח, אנא כתבו לנו:

Tivonet