הקהילה הלומדת

סדנת היכרות עם השילוש החברתי (רוח, מדינה, כלכלה)

עד כמה עמיד העתיד שלנו כאנושות אם לא נתעורר לרובד הרוחני של קיומנו? מכל היבט שניתן לחשוב עליו, מיחסים בין מדינות או קהילות, דרך משבר האקלים ועד בעיית העוני ואי השוויון הכלכלי, אפשר לראות כיצד היעדרו של הרובד הרוחני משבש כל חלקה טובה. 
מה שנכון בחייו הפרטיים של האדם נכון גם ברמה החברתית: בכדי להימנע מחיי קונפליקט וסבל צריך ליצור מודעות וקשר עם הרוח ומשם לתת לה להשפיע על חיי היומיום בכיוון של הרמוניה, משמעות, שגשוג והתפתחות. ברמה האישית זה מקבל צורה פנימית של חינוך-עצמי. בחיים החברתיים זה צריך לקבל צורה של מרחב רוחני, שיכלול בתחומו את כלל הפעילות הרוחנית של החברה ויתקיים באופן אוטונומי לצד המדינה והכלכלה.

הנתק הבלתי נסבל בין רוחניות ובין רוב רובו של המתרחש בפוליטיקה ובכלכלה הולך ונעשה סוגיה חירומית. מתעצמת תחושת החירום מכך שהשתיים הללו מתנהלות תוך הזנחה, כמעט בלא תודעה מוסרית-ערכית, ומשם אנו מתדרדרים, צעד אחר צעד, לעולמות של קונפליקט וכאוס. 
צו השעה הינו היזכרות שערכים (מיושמים), תרבות במלוא מובן המילה, חיוניים ותורמים להישרדותה של החברה לא פחות מתרומתם של ההסדרה החברתית (מדינה) ושל סיפוק צרכינו החומריים (כלכלה). בלי השתיים האחרונות מתדרדרים, כידוע, לקונפליקטים ולכאוס, וכך גם בלי אידיאלים המתגשמים ומבוטאים בחיי היומיום.

נחוצה היווכחות ועמידה נחושה, כנגד לא מעט ציניות וחוסר-אמון שהשתרשו, על כך שערכים כגון אמת, רצון טוב, הוגנות, אחריות, שוויון, אחווה, חירות... הם חלק מעשי ובלתי נפרד של המציאות האנושית. עמידה על מעין חוק טבע אנושי-חברתי: אי אפשר להתעלם מערכים כגון אלו, כאילו מקומם יפה רק לשיחות סלון, מבלי לשלם על כך מחיר כבד.

עלינו לחבר, אם כן, לא רק בחיי הפרט, אלא גם ברמת המערכות החברתיות, בין רוחניות למעשיות. זה מתחיל מכך שנכיר בהבחנה המהותית המתקיימת בין שלושת הכוחות (כלכלה, מדינה ורוח), החיוניים לתפקודה הבריא של החברה ולהישרדותה. הפעלה אינטליגנטית של כוחות אלו מהווה מערכת של תנאים להתאוששות החברה מחוסר האיזון בו אנו נתונים כיום.

בחודש נובמבר הקרוב תתקיים סדרה של ארבעה מפגשי היכרות עם החזון החברתי בטחנה בטבעון. המפגשים, שיתקיימו פעם בשבוע בימי חמישי, לא יהיו במתכונת של הרצאות, אלא נתכנס שם, אנשים המכירים את רעיונות השילוש החברתי ואנשים החדשים לנושא, לשיחה על פי מבנה מסוים אותו אנחה אני (עמרי אלעד), בעזרתו של יובל אלעד מהרדוף, שישתתף כמנחה אורח. מבנה שמטרתו, פרק אחר פרק, להקיף, ברמה ראשונית של היכרות, את עיקרי החזון. אורכו של כל מפגש יהיה כשעתיים. הכניסה בלא תשלום. 
המפגש מכוון לכל מי שחש\ה את הצורך בשינוי חברתי. מתחילים ב-11.11.21.

סדרה של 4 מפגשים בימי חמישי בין השעות 20:00-22:00, בטחנה בשער העמקים אחת לשבוע, המפגשים ללא עלות, מתחילים ב-11.11. להצטרפות ולפרטים נוספים: omrielad@yahoo.com
סדנת היכרות עם השילוש החברתי (רוח, מדינה, כלכלה)

Tivonet